Discussion and replies
5 5 unread replies. 5 5 replies.
Dear Students:
You have the opportunity to reflect on how this video improved your ability to apply the concepts of product and period costs in a real-life business setting. VIDEO Study Visit to Krispy Kreme Video (Links to an external site.) Please make sure your essay has an introduction, a body and a conclusion which addresses all the following required questions in this discussion:
Evaluation:
How to post a message to this forum:
· Click on “REPLY”.
· Create a unique Subject.
· Type your response in the Message box. Make sure you create a substantial discussion post.
· If you have any attachments, simply add them by clicking on the “Add Attachments” button
· Click “Submit” when you are ready to post your discussion topic.
How to respond to a thread:
· Click on your peer’s thread.
· Then, click on “Reply” at the bottom of the post. (Quote will include you’re peer’s entire post in your post. You can use this function to quote a specific part of the post or you can use it to remember what he/she said & delete it before replying.)
· Type your response in the Message box. Make sure to create a substantial discussion reply.
· If you have any attachments, simply add them
by clicking on the “Add Attachments” button
· Click “Submit” when you are ready to post your discussion topic.
Post by ayesha
Knowing the difference between period costs and product costs is important. Period costs and product costs are record at different times and effect the income statement and balance sheet differently. The visit to Krispy Kreme allowed me to make the separation of the two costs in my mind. It also helped me determine what period costs and product costs Krispy cream accumulates while conducting business.
I couldn’t walk inside because the lobby was closed. I did interact with the cashier. I also got a peak at one of the workers boxing donuts. Off the bat I started making connections to period costs and product costs. Product costs like the ingredients to make donuts. The oil, flour, the glaze and even the boxes. They had other items on the menu like assorted donuts and coffee. They didn’t have much staff. From the glimpse I had there was one cashier, one person boxing the donuts. I’m not sure if there was a manager on on duty or not. I thought about the location of the area and the time of day I visited. Also, I thought about the lobby being closed. All of those factors would lead to less customers at the location. Less staff needed.
This experiment helped me see a business from the aspect of an owner or an accountant instead of the customer. As a customer I ordered a 3 pack of donuts for $3.69. They came fresh, in a box. In the aspect, of a business owner I thought about the the cost
s associated to produce the donuts. The product costs of making each donut like price of flour, sugar, oil, the price of the box the donuts came in. The cost of labor for the two employees that I did see. Period costs like the renovations that were being made to lobby. I relearned the differences between period costs and product costs.
This experiment relates to the real world because I also own a small business. This experiment helped me understand how to maximize my profit. I’m still learning but this really helped me with my inventory process. My product costs need to be low so I can profit on items. I have to pay for gas, the shipping to get items to me, Facebook ads for promotion. All of these things have to be considered when I come up with the sales price of my products. In addition, I can use this knowledge when going forward in my bachelors degree. I have other classes to take that accounting ties into so this knowledge will be a great benefit.
This experience was different. I’ve done it before being that I’ve taken this course before. However this time I actually understand the differences. I understand why certain restaurants why restaurants and businesses with better quality food/products charge more. For instance McDonald’s and Wendy’s. Two fast food chains with the same products catering to the same type of consumers. Wendy’s prices are slightly higher than the prices at McDonald’s. With this being an online course we don’t get to see our peers face to face. The discussion help me correspond, understand the material from a different aspect or learn something that I overlooked.
Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.
You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.
Read moreEach paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.
Read moreThanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.
Read moreYour email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.
Read moreBy sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.
Read more